Všetky podlahy, ktoré sa nepoužívajú na obytné účely alebo do uličiek, sa počítajú k priemyselným podlahám. Okrem zabezpečenia nosnosti má byť priemyselná podlaha dlhodobo odolná voči mnohým druhom existujúcich vplyvov, a pritom má vyžadovať len minimálne ošetrovanie a údržbu.

Podlahy s rozmanitým použitím
Pojem priemyselná podlaha je súhrnný pojem pre podlahy s rozmanitým použitím, napr. pre:
- podlahy vo výrobných halách, prevádzkových priestoroch a laboratóriách,
- podlahy pre prepravné trasy,
- podlahy pre skladovacie plochy.
Všetky podlahy, ktoré sa nepoužívajú na obytné účely alebo do uličiek, sa počítajú k priemyselným podlahám. Okrem zabezpečenia nosnosti bude priemyselná podlaha dlhodobo odolná voči mnohým druhom existujúcich vplyvov, a pritom bude vyžadovať len minimálne ošetrovanie a údržbu.
Priemyselná podlaha spravidla disponuje viacvrstvovým zložením. Síce v zásade existujú normy alebo smernice pre jednotlivé vrstvy, chýba však súhrnná, resp. prierezová norma pre priemyselné podlahy s rôznymi konštrukčnými zloženiami.
Oblasti použitia

Mechanicky zaťažiteľné a oderuvzdorné
Požiadavky na systémy na povrchovú úpravu podláh v automobilovom priemysle, strojárstve a u subdodávateľov sú rôznorodé. V týchto oblastiach je pritom často na prvom mieste mechanická zaťažiteľnosť.
Používané ťažké stroje a zariadenia pôsobia na podklad bodovým a plošným zaťažením. K tomu sa pridávajú pohyblivé výrobné komponenty, ktorých hmotnosť nepravidelne pôsobí na podlahu.
Nevhodné povrchové úpravy podláh sa pod náporom tlaku môžu výrazne poškodiť a stratiť svoju funkčnosť. Spoločnosť Remmers ponúka pre automobilový priemysel a strojárstvo kvalitné systémy na povrchovú úpravu podláh, ktoré boli skoncipované špeciálne podľa individuálnych požiadaviek. Dobrý rozliv zabezpečuje rovnomerne rovný povrch. Okrem toho sú obzvlášť bezpečné na stúpanie a oderuvzdorné, a tým zabezpečujú vysokú bezpečnosť práce pri súčasnej dlhej životnosti.

So schopnosťou zvodu elektrického prúdu a s antistatickými vlastnosťami
V elektrotechnickom priemysle hrajú významnú úlohu správne antistatické povrchové úpravy podláh (ESD = Electrostatic Discharge = elektrostatické vybíjanie). Elektrostatické nabíjanie predstavuje v elektrotechnickom priemysle všadeprítomný problém a môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi. Ľudia získavajú elektrostatický náboj spravidla cez podlahu. Ak sa človek s takýmto nábojom dotkne napríklad kovového predmetu, nadbytočné záporne nabité častice nárazovo preskočia na tento predmet.
Tento krátky prúdový ráz postačuje na to, aby natrvalo poškodil elektronické diely a prvky. Pomocou kvalitných antistatických povrchových úprav Bodenbeschichtungen od spoločnosti Remmers sa zabraňuje elektrostatickému nabíjaniu ľudí a strojov. Vďaka tejto vlastnosti je zaručená práca, ktorá je bezpečná pre zdravie a je aj hospodárna.

Nezávadné a hygienické
Jedným z najnáročnejších priemyselných odvetví, čo sa týka podláh, je potravinársky priemysel. Pretože okrem mechanického namáhania ťažkými strojmi a chemického zaťažovania agresívnymi médiami tu platia mimoriadne prísne hygienické predpisy.
Dennodenne sa tu vyrába, skladuje a spracúva chúlostivý tovar. Primerane tomu musia byť povrchové úpravy vyhotovené bez pórov, spojov a škár. Nevyhnutnosťou je jednoduché čistenie.
Systémy povrchových úprav na podlahy od spoločnosti Remmers pre potravinársky priemysel sú fyziologicky nezávadné, protišmykové, odolné voči teplotám, bezškárové a jednoducho sa ošetrujú. Okrem toho majú nízke emisie podľa smerníc výboru na posudzovanie zdravotných vplyvov stavebných materiálov (AgBB). V kombinácii s excelentnou odolnosťou voči najrozličnejším agresívnym zložkám potravín spĺňajú povrchové úpravy na podlahy od spoločnosti Remmers v ideálnej miere všetky požiadavky na podlahovinu v potravinárskom priemysle.

Kvapalinotesné a odolné voči chemikáliám
V chemickom a farmaceutickom priemysle sa z dôvodu výrobných technológií používa množstvo agresívnych chemikálií.
Či už ide o minerálne oleje, tuky alebo dráždivé leptavé kyseliny a lúhy, povrchové úpravy na podlahy vo výrobných halách a laboratóriách sú vystavené trvalému zaťažovaniu. Spoločnosť Remmers ponúka riešenia podlahových systémov pochádzajúce z vlastného vývoja, ktoré nielenže vykazujú extrémne vysokú odolnosť voči chemikáliám, ale súčasne sú kvapalinotesné, premosťujú trhliny, môžu po nich jazdiť vozidlá a sú mimoriadne odolné voči mechanickému namáhaniu. Aj v prípade mokrého prostredia je možné zvoliť systém, ktorý bude bezpečný pri stúpaní na povrch, vďaka čomu je možné zaručiť maximálnu bezpečnosť.
Pri skladovaní nebezpečných látok s veľmi nízkym bodom vzplanutia je maximálne dôležité používať kvalitné systémy na povrchovú úpravu podláh, ktoré dokážu odvádzať elektrickú energiu.
Zistiť podklad. Analyzovať stav. Definovať zaťaženia.
Technická analýza
Pri výbere vhodného systému na povrchovú úpravy podláh existuje celý rad faktorov, ktoré treba zohľadniť. Prvým krokom je analýza podkladu. Čistá betónová podlaha si napríklad vyžaduje iné vlastnosti povrchovej úpravy ako liaty asfaltový poter. V druhom kroku sa musí preskúmať stav podlahy, napr. meraním adhéznej pevnosti v ťahu alebo obsahu vlhkosti. V treťom kroku sa musia presne definovať zaťaženia, ktorým bude podlaha po povrchovej úprave vystavená.

Metódy na preskúmanie podkladu
Najdôležitejšou súčasťou priemyselnej podlahy je podklad a jeho kvalita. Mnohé vlastnosti podkladov sa odlišujú, napr. pevnosť v tlaku a pevnosť v ťahu, obsah vlhkosti alebo povrchová štruktúra. Starostlivá analýza a preskúmanie sú základnými predpokladmi na to, aby sa zvolilo a aplikovalo optimálne zloženie systému povrchovej úpravy podlahy.
-
Pevnosť v tlaku
-
Adhézna pevnosť v ťahu
-
Preskúmanie poškodených miest
-
Meranie vlhkosti
-
Preskúmanie trhlín
Systémy povrchových úprav – ideálne riešenie pre každú podlahu
Po dôkladnej analýze vlastností daného podkladu sa môže zvoliť a realizovať vhodný systém povrchovej úpravy. Druhy povrchových úprav sú k dispozícii od jednoduchého zapečatenia až po sypané podlahy a systémy so schopnosťou odvádzať elektrickú energiu. Pri špeciálnych detailoch, ako sú napr. soklové napojenia, sa na zloženie systému kladú zvláštne požiadavky.

Prostriedky na zapečatenie majú na ľahko až stredne zaťažovaných podlahách ochranný účinok a s hrúbkou vrstvy do 0,5 mm predstavujú cenovo výhodné riešenie.
Vlastnosti:
- spoľahlivo chránia (napr. pred slabými kyselinami),
- kopírujú štruktúry podkladu,
- sú cenovo výhodné.
Použitie:
- ľahko až stredne zaťažované podlahy,
- výrobné a skladové priestory.

Prostriedky na tekutú povrchovú úpravu môžu vyrovnať menšie nerovnosti podkladu. Materiál sa rovnomerne rozdelí a zatečie, čím vznikne hladký povrch. Vrstva sa nanáša v hrúbke do 3,0 mm. V závislosti od daného systému môžu byť potrebné zachytávacie zárezy podľa údajov v technickom liste.
Vlastnosti:
- samozatekajúce,
- pigmentované,
- stredná mechanická a chemická zaťažiteľnosť,
- vyrovnávajú menšie hĺbky drsnosti.
Použitie:
- oblasti bez kĺzaním presúvaných prostriedkov, v ktorých sa vyžaduje bezpečnosť pri stúpaní na povrch,
- oblasti s dynamickým zaťažovaním.

Sypaná podlaha pozostáva z tekutej základnej vrstvy, do ktorej sa vsypáva materiál (napr. kremenný piesok alebo tvrdený vsypový materiál). Po vytvrdnutí sa odstráni voľný prebytočný materiál a nanesie sa prostriedok na zapečatenie. Hrúbky vrstvy môžu byť od 1,5 do 9,0 mm. V závislosti od daného systému môžu byť potrebné zachytávacie zárezy podľa údajov v technickom liste.
Vlastnosti:
- vysoká mechanická, tepelná zaťažiteľnosť v závislosti od systému,
- bezpečný protišmykový povrch,
- individuálne nastaviteľné.
Použitie:
- trvalo mokré oblasti,
- spracovanie materiálu.
- Potravinársky priemysel

Maltová podlahovina má najmenší podiel spojív a jemne odladenú krivku zrnitosti plniva. Maltová zmes je pretierateľná a následne sa musí vyhladiť hladítkom. Hrúbka vrstvy je minimálne 4,0 mm. V závislosti od daného systému môžu byť potrebné zachytávacie zárezy podľa údajov v technickom liste.
Vlastnosti:
- mechanicky veľmi zaťažiteľné,
- vyrovnáva väčšie nerovnosti,
- protišmyková úprava,
- možná aplikácia aj na povrchu so spádom.
Použitie:
- oblasti, kde sa vyžaduje protišmyková úprava,
- oblasti, v ktorých sa nevyžaduje vytesňovací koeficient.